Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą babka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą babka. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 5 września 2011

Marchewkowe pole ...


Bałam się ... Na średnią blaszkę aż 2 szklanki startej marchwi ?? Kto zje tyle marchewki? I to w cieście?  Po prostu: marchewkowe pole ;)
Ale okazało się, że ciasto jest pyyyszne - lekkie, jednocześnie puszyste i wilgotne, no i jeszcze ten niepowtarzalny i naturalny (!) kolor..
I wcale nie czuć , ze tam jest marchew. Każdy kto je jadł uważa,że to skórki i miąższ pomarańczy.
I tak to marchewka-kameleon stała się hitem weekendu ! 

Ciasto  marchewkowe







Składniki:
2-2,5  szklanki mąki pszennej
1 szklanka cukru
2 ubite szklanki marchwi startej na tarce = 4 duże marchewki
1 szklanka oleju
4 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1łyżeczka sody oczyszczonej
½  łyżeczki cynamonu
skórka starta z 1 pomarańczy
aromat pomarańczowy

Wykonanie:
3 marchewki zetrzeć na średnich oczkach, a 1 na dużych.                                                            Jajka ubijać z cukrem tak długo aż powstanie biała kremowa masa. Dodać olej, startą marchew, mąki z sodą i proszkiem do pieczenia. Na końcu dodać aromat, cynamon i startą skórkę pomarańczową. Piec w podłużnej blaszce wysmarowanej margaryną i posypanej otrębami pszennymi do tzw. „suchego patyczka” czyli ok. 30 minut w 180 0C.
Po ostudzeniu oblać polewa czekoladową, lukrem albo posmarować podgrzanym dżemem z rozpuszczoną w nim ½ galaretki i posypać uprażonymi płatkami migdałów, ziarnami słonecznika.

piątek, 15 kwietnia 2011

Babka z advocatem


Dziś w ramach przedświątecznej rozgrzewki kolejna babka - tym razem z dużą ilością advocata - najlepsza jest polana polewą czekoladową albo lukrem - u mnie w szybszej opcji : posypana cukrem pudrem.
I to zupełny przypadek,że proponuję ciasto z dużą ilością alkoholu w Światowym Dniu Trzeźwości! 

Babka z advocatem




Składniki:

30 dag mąki pszennej
20 dag cukru pudru
4 jajka
1 szkl oleju
 1 szkl advocata
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Sól
Skórka starta z 1 cytryny

Do formy:
2 łyżki masła, 2 łyżki tartej bułki

Wykonanie:
Jajka utrzeć z cukrem i solą, dodać olej, skórkę, ajerkoniak. Mąkę wymieszać z proszkiem i połączyć z masą jajeczną. Formę wysmarować masłem i wysypać bułką.
Piec 50-60 minut w 170 0C. po ostudzeniu oblać polewą czekoladową albo lukrem.


czwartek, 14 kwietnia 2011

Babka limonkowo- makowa



W ramach przedświątecznej rozgrzewki kuchennej :)
Bardzo efektowna i nieskomplikowana babka. 

Babka  limonkowo-makowa







Składniki:
25 dag masła
15 dag cukru
szczypta soli
4 jajka
40 dag mąki
25 dag maku
1 proszek do pieczenia
100g bitej śmietany
sok i skórka z 2 limonek
2-3 łyżki likieru pomarańczowego

Wykonanie:
Masło, cukier, sól, jaja utrzeć na puszystą masę. Dodawać  stopniowo mąkę z proszkiem. Dodać bitą śmietanę. Podzielić na dwie części. Do jednej dodać sok i skórkę z limonki, a do drugiej mak i likier – tak aby obie masy miały jednakową gęstość.
Na dno formy babkowej wysmarowanej tłuszczem wyłożyć ciasto z makiem, na wierzch ciasto jasne i przemieszać widelcem tak, aby powstał marmurkowy wzór. Piec 50 minut w 175 0C.
Babkę wyjąć i ostudzić w formie, po czym szybkim ruchem wyrzucić na kratkę. Oblać lukrem z cukru pudru z wrzątkiem i sokiem limonowym. Posypać skórką z limonki, cytryny, pomarańczy.

sobota, 15 stycznia 2011

Ciasto niedzielne z PRL-u

Wspomnienie z dzieciństwa - takie ciasto na zmianę z murzynkiem piekła moja Babcia na niedzielę.
Przepis odświeżony przez  zeszłoroczne "Wysokie Obcasy".



Ciasto  niedzielne  z  PRL-u




Składniki:
5 jajek o temp. pokojowej
20 dag masła
15 dag cukru
15 dag mąki pszennej
15 dag mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka utartej skórki cytrynowej
2-3 łyżki kakao

Wykonanie:
Masło utrzeć z żółtkami i cukrem. Stopniowo dodawać mąkę z proszkiem. Białka ubić na sztywno , pod koniec dodając sok z cytryny. Pianę dodać do ciasta i delikatnie wymieszać. Ciasto podzielić na pół. Do jednej części dodać kakao, do drugiej skórkę cytrynową.
Formę wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Wylać ciasto jasne, a na wierzch ciasto kakaowe.
Piec 40 minut w 1800 C. Posypać cukrem pudrem z wanilią.