Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą naleśniki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą naleśniki. Pokaż wszystkie posty

piątek, 15 lipca 2011

Rabarbar is not dead :)


 Na bazarku wśród gór wiśni, czereśni, moreli, agrestu i porzeczek skromnie leżał "On" . Nie mogłam się oprzeć pokusie kupienia choćby kilku łodyżek ....


Placuszki rabarbarowe


Składniki:

2 niepełne szkl mleka
2 jajka
2 ½ szkl mąki
½ łyżeczki proszku do pieczenia
cukier waniliowy
3 łodygi rabarbaru

½ tabliczki mlecznej czekolady

Wykonanie:
Jajka z miksować z cukrem. Dodać mleko, mąkę z proszkiem i pokrojony  w nieduże kawałki rabarbar. Dokładnie wymieszać i smażyć na oleju duże placki – jak naleśniki. Ja smażyłam małe placuszki i podawałam polane miodem gryczanym - moim ulubionym.  
Po usmażeniu trzymać w cieple.  
Podawać polane czekolada rozpuszczoną w kąpieli wodnej.

sobota, 28 maja 2011

Wachlarze z makiem a’la Włoszczowa



Włoszczowa znana jest przede wszystkim z pięknego dworca na którym nie zatrzymują się prawie żadne pociągi..
A niesłusznie - bo produkty mleczarskie mają naprawdę niezłe -m.in. super ser wiaderkowy "rajski'.
A ja dziś w swojej lodówce znalazłam serek o smaku pieczonego jabłka - całkiem smaczny , ale lejący od rana deszcz sprawił, że pokusa stworzenia deseru była nie do odparcia :) .
I tak powstały ekspresowe :  

Wachlarze z makiem a’la Włoszczowa




Składniki:
1 jajko
ok. 1 szkl mąki
½ szkl mleka
½ szkl wody gazowanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka maku
1 łyżka cukru
1 łyżka oleju

2 serki o smaku pieczonego jabłka „Gucio” z Włoszczowej
2 łyżki rodzynek
1 jabłko
cynamon

Wykonanie:
Do każdego opakowania serka wrzucić po łyżce rodzynek , ¼ pokrojonego w kostkę jabłka i cynamon do smaku.
Zrobić ciasto naleśnikowe i usmażyć 6 średnich naleśników.
Jeszcze ciepłe naleśniki przekładać serkiem, składać w wachlarzyki – ozdobić kleksem bitej śmietany i wachlarzem pokrojonej w plasterki ćwiartki jabłka.

czwartek, 24 marca 2011

Zielono mi ... - nadzienie miętowe w marmurkowych naleśnikach


Naleśniki - niby nic takiego...  
Ale te są dwukolorowe z pachnącym nadzieniem - nie można nie poczuć do nich mięty :))





Marmurkowe naleśniki z nadzieniem miętowym






Składniki:
naleśniki:
2 szkl mąki
2 jajka
2 szkl mleka
3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
kakao
sól, olej, cukier

nadzienie:   (przepis widziany u Kogoś na blogu, ale nie pamiętam gdzie)
paczka landrynek miętowych
1 szkl kremówki

Wykonanie:
Zrobić jasne ciasto naleśnikowe. Oleju dodałam 1 łyżkę, a cukru 2 - tak, żeby naleśniki były niezbyt słodkie. Do 1/3 ciasta dodać kakao z kawą.
Na patelnię wylewać równocześnie oba ciasta i robić wzorki obracając patelnia albo za pomocą trzonka łyżki. 

Landrynki podgrzewać w niewielkiej ilości wody aż się rozpuszczą. Przestudzone dodać do ubitej kremówki. Masę można wzbogacić kilkoma kroplami „kropli miętowych” i zielonym barwinkiem. Dodałam jeszcze 1 mały Danio waniliowy, żeby nie było zbyt "śmietanowo".





środa, 16 lutego 2011

Czekoladowe naleśniki


Za oknem pochmurno i mroźno:  -11 stopni.I, niestety, nie ma ma ani milimetra śniegu.  Więc na przekór pogodzie : letnie pełne owoców naleśniki z czekoladą.
ci, których ta pogoda wpędza w bardzo kiepski nastrój, mogą zamiast bitej śmietany użyć likieru ;)


       Naleśniki  czekoladowe  z  borówkami


Składniki:
1 szkl. maślanki
2 jajka
1 łyżka cukru
2 łyżki kakao
1/8 kostki masła
½ tabliczki gorzkiej czekolady
1 szkl mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia

nadzienie:
serek waniliowy
½ tabliczki gorzkiej czekolady
2 banany
maliny, borówki, winogrona itp.
bita śmietana

Wykonanie: 
Mleko, masło i połamana czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Lekko ostudzić. Dodać do maślanki wymieszanej z jajkami. Dodać suche składniki i zmiksować. Smażyć na oleju cienkie naleśniki.
Na naleśnik kłaść serek, kilka plasterków banana i posypać tarta czekoladą. Złożyć na pół. Udekorować bita śmietaną i owocami - ja użyłam borówek amerykańskich i wypestkowanych! winogron ; posypać całość startą czekoladą.