Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Boże Narodzenie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Boże Narodzenie. Pokaż wszystkie posty

środa, 21 grudnia 2011

Bożonarodzeniowe wieńce


Szybka do wykonania i bardzo efektowna dekoracja np. patery z ciastem świątecznym. A przy okazji smaczna :)


WIEŃCE  BOŻONARODZENIOWE



Składniki:
85g masła
170g pianek marshmallow
115g płatków kukurydzianych
olejek waniliowy
zielony barwnik 
kawałki suszonej żurawiny, złote perełki cukrowe


Wykonanie:
Masło rozpuścić w garnku. Dodać pianki. Mieszać na małym ogniu do rozpuszczenia. Dodać aromat, barwnik, płatki. Dokładnie wymieszać. Nakładać na pergamin po łyżce i formować wieńce. Dekorować na gorąco. Odstawić do zastygnięcia. Przechowywać w suchym miejscu, bo łatwo chłoną wilgoć.

sobota, 17 grudnia 2011

Zrób to sam ...

                                     

Przepis dla tych, których zachwyciły takie oto pierniczkowe dzwonki  3D, a nie mają takiej foremki; w okolicznych sklepach ich zabrakło, a przestłka z internetowego nie zdąży dotrzeć przed Świętami; czyli 
dzwonki 3D w wersji "zrób to sam" . 
Przepis znaleziony w internecie i bardzo popularny w wielu blogach, więc nie wiem , kto go opublikował pierwszy..
    

                                                  Pierniczki









Składniki:
1/4 szklanki miodu
5 łyżek miękkiego masła
1/2 szklanki brązowego cukru (lepiej zastąpić cukrem pudrem)
1 jajko
2 i 1/4 szklanki mąki
1 łyżeczka sody
3 łyżeczki przyprawy do piernika
1 łyżka kakao 
sprzęt:
minimum 4 różnej średnicy koła - szklanki, foremki itp.
kieliszek
skuwka od zakreślacza :)
pędzelek
liście ostrokrzewu - rysunki znalezione w internecie, pomniejszone, wydrukowane na tekturze i wycięte
szeroka wstążka


Wykonanie:
Wszystkie składniki wymieszać i zagnieść ciasto. 
Rozwałkować, delikatnie podsypując mąką,  na grubość około 4-5 mm wycinać pierniczki. 
Wyciąć 4 kółka, skuwką na środku (!) wyciąć  otworki na wstążkę.  Kieliszkiem wyciąć kółeczko i skuwką zrobić otwór – to będzie dolna część dzwonka.  Liście wycinać nożem i za pomocą pędzelka zrobić małe otworki. Układać na blaszce wyłożonej papierem. Smarować jajkiem roztrzepanym z łyżką mleka.

Piec około 10 minut w temperaturze 150ºC. Uważać, by nie piec za długo, bo będą miały posmak goryczy.
Po wystudzeniu polukrować rzadkim lukrem, a jak zastygnie namalować wzorki gęstym lukrem za pomocą woreczka z odciętą końcówką. Odstawić w suche miejsce do zastygnięcia lukru.

Za pomocą wstążki połączyć wszystkie części.

poniedziałek, 12 grudnia 2011

Choinek Ci u nas dostatek ...


Piękny widok : na bielutkim śniegu choinki - zielone , pachnące bakaliami ... ;)
Idealne na prezent i dekorację świątecznego stołu.


CHOINKI










Składniki:
20 dag masła
20 dag herbatników
20 dag twarogu z wiaderka
1 czekolada mleczna
¼ filiżanki mocnej kawy
1 kieliszek alkoholu
10 dag wiórek kokosowych
garść bakalii : żurawina , rodzynki, posiekane orzechy
mleko w proszku – ok. 20 dag

do dekoracji:
1 tabliczka białej czekolady
1/3  szkl śmietany 30%
zielone wiórki kokosowe
posypki i dekoracje cukrowe


Wykonanie:
Pokruszone herbatniki wymieszać z miękkim masłem. Dodać kawę, alkohol, wiórki kokosowe, bakalie, czekoladę rozpuszczoną na parze. Na końcu dodać ser . Wymieszać i porcjami dodawać mleko w proszku tak, żeby powstała gęsta masa. Wstawić na noc do lodówki.
Z zimnej masy formować stożki i odstawiać do stężenia do lodówki.

Na parze stopić czekoladę . Dodać śmietankę i zielony barwnik i dokładnie wymieszać. Polewę ostudzić. W chłodnej polewie szybko zanurzać  choinki, odsączać nadmiar i obtaczać w wiórkach.  Od razu dekorować posypkami – wtedy przykleją się do masy wiórkowej.
Wstawić na noc do lodówki.

niedziela, 4 grudnia 2011

Świateczny blok mleczny

Przepis ,który spotkałam na kilku blogach i  w gazetkach z przepisami , jest prosty i szybki do wykonania.
A poza tym efektownie wygląda i świetnie smakuje - idealny dla bardzo zapracowanych przed Świętami.





Blok mleczny




 
Składniki :
25 dag margaryny lub masła
1 szkl cukru
½ szkl wody
1 ½ szkl suszonych żurawin
10 dag herbatników
30-40 dag mleka w proszku

Wykonanie:
Roztopić margarynę z cukrem i wodą. Zdjąć z ognia i dodać mleko. Mieszać energicznie , żeby nie powstały grudki.  Wsypać żurawinę i herbatniki. Wymieszać.  Odstawić ,żeby masa nieco ostygła i zaczęła gęstnieć ( dzięki temu w bloku równomiernie rozłożą się bakalie i ciastka).
Przełożyć do keksówki (takiej na chleb) wyłożonej folia spożywczą i odstawić do lodówki.