Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą żurawina. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą żurawina. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 12 grudnia 2011

Choinek Ci u nas dostatek ...


Piękny widok : na bielutkim śniegu choinki - zielone , pachnące bakaliami ... ;)
Idealne na prezent i dekorację świątecznego stołu.


CHOINKI










Składniki:
20 dag masła
20 dag herbatników
20 dag twarogu z wiaderka
1 czekolada mleczna
¼ filiżanki mocnej kawy
1 kieliszek alkoholu
10 dag wiórek kokosowych
garść bakalii : żurawina , rodzynki, posiekane orzechy
mleko w proszku – ok. 20 dag

do dekoracji:
1 tabliczka białej czekolady
1/3  szkl śmietany 30%
zielone wiórki kokosowe
posypki i dekoracje cukrowe


Wykonanie:
Pokruszone herbatniki wymieszać z miękkim masłem. Dodać kawę, alkohol, wiórki kokosowe, bakalie, czekoladę rozpuszczoną na parze. Na końcu dodać ser . Wymieszać i porcjami dodawać mleko w proszku tak, żeby powstała gęsta masa. Wstawić na noc do lodówki.
Z zimnej masy formować stożki i odstawiać do stężenia do lodówki.

Na parze stopić czekoladę . Dodać śmietankę i zielony barwnik i dokładnie wymieszać. Polewę ostudzić. W chłodnej polewie szybko zanurzać  choinki, odsączać nadmiar i obtaczać w wiórkach.  Od razu dekorować posypkami – wtedy przykleją się do masy wiórkowej.
Wstawić na noc do lodówki.

niedziela, 4 grudnia 2011

Świateczny blok mleczny

Przepis ,który spotkałam na kilku blogach i  w gazetkach z przepisami , jest prosty i szybki do wykonania.
A poza tym efektownie wygląda i świetnie smakuje - idealny dla bardzo zapracowanych przed Świętami.





Blok mleczny




 
Składniki :
25 dag margaryny lub masła
1 szkl cukru
½ szkl wody
1 ½ szkl suszonych żurawin
10 dag herbatników
30-40 dag mleka w proszku

Wykonanie:
Roztopić margarynę z cukrem i wodą. Zdjąć z ognia i dodać mleko. Mieszać energicznie , żeby nie powstały grudki.  Wsypać żurawinę i herbatniki. Wymieszać.  Odstawić ,żeby masa nieco ostygła i zaczęła gęstnieć ( dzięki temu w bloku równomiernie rozłożą się bakalie i ciastka).
Przełożyć do keksówki (takiej na chleb) wyłożonej folia spożywczą i odstawić do lodówki.

poniedziałek, 11 lipca 2011

Wołowina z góralską nutą

Wstyd się przyznać, ale to mój debiut jeśli chodzi o wołowinę. Na tyle udany,że zachęcił mnie do wypróbowania kolejnych przepisów.
A żurawina wcale nie powoduje,że jest słodki , bo dodatek octu i słonego oscypka równoważy smak.



Gulasz wołowy z  żurawiną i oscypkiem




Składniki:
70 dag wołowiny
1szkl bulionu
3 czerwone cebule
10 dag suszonej żurawiny
4 ząbki czosnku
4 łyżki oleju
1 łyżeczka czerwonego octu
sól, pieprz, suszony lubczyk
natka, szczypior
2 oscypki

Wykonanie:
Mięso pokroić w średnią kostkę. Smażyć z cebulami i czosnkiem. Zalać bulionem i dusić 1,30 – 1,40 godziny. Dodać lubczyk i żurawinę i dusić jeszcze 10 -15 minut. Doprawić solą, pieprzem i octem. Przed podaniem posypać  zieleniną i startym oscypkiem.

poniedziałek, 31 stycznia 2011

Samo zdrowie - ciasto jogurtowe z miodem

Idealne ciasto na jesienno -zimowe smuteczki do popołudniowej herbatki w towarzystwie kocyka, książki i zwiniętego obok w kłębek /a raczej sporych rozmiarów kłąb :) / psa.  
Przepis znalazłam tutaj.



Ciasto  jogurtowe  z  miodem 






Składniki:
3 szklanki mąki ( 1szkl zastąpiłam mąką z pełnego przemiału)
1 szklanka jogurtu naturalnego
1 szklanka miodu (wzięłam mały słoiczek –ok.200g)
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia ( zamiast ½ łyżeczki proszku dałam tyle samo sody)
3 jajka
1 szklanka oleju słonecznikowego
garść suszonych żurawin
cukier puder do posypania

poncz:
2 kieliszki miodówki
2 kieliszki mocnej słodkiej herbaty karmelowej


Wykonanie:
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, dodać resztę składników, wymieszać  szybko łyżką do połączenia na gładką masę
Przełożyć  do formy 20x30 cm , piec ok. 30-45 minut w 1700 C.  Lekko ostudzić, ponakłuwać widelcem i nasączyć ponczem . Odstawić aż poncz wsiąknie - wtedy posypać cukrem pudrem.
Ciasto jest najlepsze zaraz po upieczeniu.
W wersji „dla Kubusia Puchatka” przed podaniem każdy kawałek polać miodem. Pyszota!   ;)