Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kurczak. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kurczak. Pokaż wszystkie posty

sobota, 9 lipca 2011

Winogrona, nerkowce, kurczak ...

Propozycja sałatki kurczakowej - ładnej i delikatnej w smaku - chyba , że dodamy więcej tabasco .
Smakuje nawet tym dla których owoce w sałatce to barbarzyństwo ; ) - szczególnie jeśli winogrona nie będą zbyt słodkie.


Sałatka z kurczakiem, winogronami 
i nerkowcami




Składniki:
podwójna pierś kurczaka
bulion warzywny
kiść winogron jasnych albo ciemnych ( a najlepiej oba kolory)
garść orzechów nerkowca
sól, pieprz
tabasco dla lubiących mocne wrażenia
majonez

Wykonanie:
Kurczaka ugotować w bulionie, ostudzić ; przekroić w poprzek na kilka części i porwać wzdłuż włókien na małe kawałki.
Orzechy podzielić na połówki, winogrona przeciąć wzdłuż na pół i wypestkować.
Przyprawić do smaku i wymieszać z majonezem. Odstawić na 1 godzinę do lodówki.

wtorek, 21 czerwca 2011

Zielono i chrupiąco

Moja miłość do szpinaku nie słabnie - dziś kolejna propozycja. 
 Fajnego smaczku dodają pestki słonecznika..



Makaron z sosem szpinakowym






Składniki:
1 pierś kurczaka
 makaron razowy Lubella
1 duży pęczek szpinaku
1 cebula ze szczypiorem
2 ząbki czosnku
¾ -1 szkl śmietany 18%
1 łyżeczka musztardy
sól, pieprz
1 łyżka uprażonych pestek słonecznika

Wykonanie:
Na sklarowanym maśle obsmażyć na złoto pokrojonego w kostkę kurczaka.  Wyjąć mięso i wrzucić posiekany szczypior , cebulkę i czosnek. Następnie dodać posiekany szpinak – jeśli jest młody można użyć całych łodyg.  Kiedy odparuje nadmiar wody dodać śmietanę z musztardą. Chwilę pogotować. Na końcu dodać mięso. Wymieszać z ugotowanym al dente makaronem. Na talerzu posypać pestkami słonecznika.

wtorek, 10 maja 2011

Indyjska zupa z kurczakiem

Skoro już zrobiłam jogurt domowy wg. tego przepisu , to musiałam znaleźć coś ciekawego, żeby go wykorzystać . I tak powstałą pyszna :


Indyjska  zupa  z  kurczakiem






Składniki:
30 dag gęstego jogurtu greckiego lub bałkańskiego
30 dag piersi kurczaka
½ l bulionu warzywnego
1 łyżka klarowanego masła
1 duża cebula
50g długoziarnistego ryżu
½ łyżeczki mielonego kminku
½ łyżeczki kurkumy
2 goździki
2 cm świeżego imbiru
1 łyżeczka tłuczonych ziaren kolendry
Pieprz Cayenne, pieprz czarny, sól

Wykonanie:
Cebulę i imbir drobno poszatkować i poddusić na rozgrzanym tłuszczu.
Mięso pokroić w cienkie paseczki, obtoczyć w przyprawach i obsmażyć.
Wszystko połączyć z jogurtem, stopniowo dodawać bulion ciągle mieszając oraz ryż. Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu ok. 15 minut. Przyprawić solą i pieprzem, posypać siekaną świeżą kolendrą lub natką pietruszki.

niedziela, 30 stycznia 2011

Szybki obiad na mroźną niedzielę

Dziś u nas mroźno i biało. Aż nogi same niosą na spacer - szczególnie psa, który
na to hasło dostaje dzikiego szału :) . Tak więc szybki i ciepły obiad po powrocie 
to "jedynie słuszna" opcja ..  Przepis  stąd


Chlebki  pita







Składniki:

na pity:
450 g mąki pszennej
1 łyżeczka drożdży instant
4 łyżki oliwy
250 -280 ml letniej wody
1,5 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
czarnuszka

nadzienie:
2 pocięte w paseczki, doprawione filety z piersi kurczaka
sałata lub kapusta pekińska, ogórek, cebulka, pomidory, papryka
sos czosnkowy


Wykonanie:
Wyrobić elastyczne ciasto. Odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
Ciasto podzielić na 10 równych części. Z każdej uformować kulę i ponownie odstawić do wyrośnięcia na omączonej powierzchni ( 20 minut).

Kule ciasta rozwałkować na placki 5 milimetrowej grubości – owalne, trójkątne . Piekarnik nagrzać do 230°.
Placki kłaść na rozgrzaną blachę, piec kilka minut, aż staną się delikatnie przyrumienione i wyrośnięte jak poduszeczka.
Można ostatnie 2 minuty piec z termoobiegiem – wtedy będą fajnie chrupiące.
Ciepłe  rozkroić, wypełnić  nadzieniem.