Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pierogi. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pierogi. Pokaż wszystkie posty

piątek, 2 września 2011

Trójkąty z tuńczykiem



Wykorzystałam pomysł znaleziony w "przyślij przepis" nieco zmieniając farsz.
Oryginalnie były aż 2 puszki tuńczyka, ale jako,że nie przepadam aż tak bardzo za nim - to zastąpiłam jedną puszkę : kukurydzą i passo.

A jeśli uda się ciasto zagnieść rano przed wyjściem do pracy 
(a zajmuje to naprawdę niewiele czasu), to po powrocie zanim zrobię surówkę mam już gotowe pierożki vel trójkąciki


Trójkąty z tuńczykiem




Składniki (na 10 sztuk):
ciasto:
30 dag mąki
2 jajka
2 łyżki śmietany
20 dag margaryny
sól

farsz:
1 puszka tuńczyka w kawałkach w oleju
1 duża cebula
1 garść czarnych oliwek
½ puszki kukurydzy
½ szkl pesso (błyskawiczna kasza makaronowa) lub kuskus
1 łyzka masła
sól, pieprz, chili
papryka w płatkach


Wykonanie:
Mąkę z margaryną posiekać nożem. Dodać pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Jeśli jest zbyt twarde dodać 2 łyżki mąki. Uformować kule i wstawić na 30- 60 minut do lodówki.
Cebulę pokroić i podsmażyć na maśle. Wymieszać z odsączonym tuńczykiem i kukurydzą. Dodać zalane wrzątkiem i napęczniałe pesso, oliwki pokrojone w plasterki i przyprawy.
Ciasto rozwałkować na ok. ½ cm. Wycinać kwadraty  12x 12 cm(lub kółka o średnicy 14cm), napełniać farszem i mocno skleić brzegi.
Piec ok. 20 minut w 190 0C.

poniedziałek, 21 marca 2011

Zielone pierogi na przywitanie wiosny


Niezależnie od tego co widać za oknem i na termometrze właśnie dziś zaczyna się kalendarzowa wiosna. I dlatego : zielono mi...  :)
Pierogi ze szpinakiem spotkałam na kilku blogach - po raz pierwszy tu  , a ostatnio w wersji słonej tu . 
Moje wyglądają jakby były z wiosenną trawą , bo użyłam niezbyt rozdrobnionego szpinaku Hortexu . A dodatek bardzo drobno zmasakrowanego daje efekt jednolicie zieloniutkich..


Zielone pierogi ze szpinakiem i farszem serowym







Składniki:
ciasto:
2 szkl mąki pszennej
½ paczki mrożonego szpinaku = ok. 20 dag
1 ząbek czosnku
1 jajko
3 łyżki oleju
sól
ciepła woda

farsz:
25dag białego sera
20 dag sera feta
1 żółtko
ulubione suszone zioła
pieprz

Wykonanie:
Zagnieść ciasto z dodatkiem rozmrożonego i odciśniętego szpinaku. Czosnek zetrzeć na tarce do czosnu albo drobniutko posiekać z odrobina soli. Wody dolać tyle, żeby postało elastyczne ciasto. Przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić na ½ h do lodówki

Sery rozdrobnić widelce, dodać żółtko i przyprawy. Wymieszać na jednolitą masę. 

Ciasto cienko wałkować ,wyciąć szklanką kółka,  nakładać po łyżeczce farszu i lepić pierogi. Gotować w osolonym wrzątku  ok.5 minut.
Podawać polane stopionym masłem.

poniedziałek, 10 stycznia 2011

Pierogi z czerwoną soczewicą

Lubię lepić pierogi. To mnie odpręża. A te są smaczne i łatwe - bo ciasto drożdżowe jest chętne do współpracy do samego końca.


Pierogi  z  soczewicą


Składniki :
ciasto:
2 szkl. mąki
2 dag drożdży
1 szkl. ciepłej przegotowanej wody
sól, cukier

farsz:
1 szkl. czerwonej soczewicy
2 cebule
2-3 ziemniaki ugotowane w mundurkach
2 łyżki oleju
jajko na twardo
surowe jajko
sól, pieprz i majeranek

Wykonanie:
Soczewicę ugotować do miękkości, odcedzić i rozgnieść tłuczkiem. Dodać rozgniecione ziemniaki, posiekane jajko, zeszkloną cebulę i resztę składników. 
Wymieszać i wstawić do lodówki.
Wyrobić elastyczne ciasto. Gotować kilka minut.                                         
Dobrze się przechowują mrożone, a najlepiej smakują odsmażane na maśle.

Czasem dodaję do farszu ugotowanego małego buraka - wtedy są różowiutkie.
Albo  połowę mąki zastępuję razową mąką pszenną - wtedy są fajne "śmieci" 
w cieście.