Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą rzodkiewka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą rzodkiewka. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 4 grudnia 2011

Na biało ...


Jak ten czas leci ... Nie wiem kiedy minęły mi październik i listopad.  
I to bez żadnego wpisu. Ale taka piękna pogoda, że wolę spędzać czas na spacerach niż przed komputerem ;)
A w lesie zaskakuje mnie wiele - jest bardziej zielona niż brązowo, kwitną stokrotki, a jakiś tydzień temu miałam przyjemność zjadać poziomki prosto z krzaczka!

Ale mimo wszystko - zaczyna marzyć mi się biały puch..
I dlatego dziś na biało - surówka z "sopla" I smak dzieciństwa - odsmażany na maśle makaron z białym serem










Surówka z białej rzodkwi


Składniki:
1 biała rzodkiew tzw. sopel
natka pietruszki
jogurt
sól, pieprz

Wykonanie:
Rzodkiew zetrzeć na tarce na  dużych oczkach. Przyprawić i polać  jogurtem. Przygotowywać tuz przed podaniem, bo szybko puszcza sok.





Biały makaron z dzieciństwa



Składniki:
20 dag makaronu – najlepsza krajanka
15 dag białego sera                    
1 łyżka masła
Sól , pieprz

Wykonanie:
Makaron ugotować w osolonej wodzie. Odcedzić. Podsmażyć na patelni na maśle, dodać pokruszony widelcem ser i chwilę smażyć. Przyprawić solą i dużą ilością pieprzu.

czwartek, 5 maja 2011

Imieninowa sałatka warstwowa

Popularny pomysł warstwowej sałatki w nowej odsłonie. Nie do końca byłam przekonana do rzodkiewki w tym zestawie, ale smakuje super. I jak kolorowo wygląda!
Nie podaję ilości składników - zależą od wielkości salaterki i ulubionych smaków
-ja "postawiłam" na zieleninę.


Sałatka wiosenna warstwowa




Składniki:
jajka
kukurydza + groszek lub fasola biała + czerwona
starty żółty ser
rzodkiewka,
szczypiorek
majonez , ketchup
sól, pieprz


Wykonanie:
W przezroczystej salaterce układać warstwami ; połówki jajek, kukurydzę z groszkiem, ser, rzodkiewkę pokrojona w paseczki i szczypior na wierzch. Pomiędzy niektóre warstwy kłaść majonez z ketchupem

czwartek, 28 kwietnia 2011

Botwinka w sałatce


 Definitywnie przyszła wiosna, a za chwilę lato i nie da się ukryć tego, co skrywała zima :). 
Pora więc odkryć uroki surówek... Dziś propozycja lekka (pod warunkiem,że bez grzanek), pyszna i bardzo wiosenna..  Przepis pochodzi stąd


Sałatka wiosenna z boćwiną










Składniki:
1 sałata
1 garść botwinki
1 mała kalarepka
1/2 szkl. mrożonego zielonego groszku
5 rzodkiewek
1 mały ogórek
100 g niskotłuszczowej fety
2 kromki pieczywa tostowego
1 łyżka masła
3 łyżki oliwy z oliwek
świeżo mielony pieprz biały i czarny
1 łyżeczka soli ziołowej
sok z 1/2cytryny
1/2 szkl. jogurtu naturalnego

Wykonanie:
Sałatę, liście i łodyżki botwinki i mniszka dokładnie umyć, osuszyć i porwać na drobne kawałki. Groszek zalej litrem wrzątku, przykryj i odczekać 10 minut. Odcedź, przelać zimną wodą. Kalarepkę obrać i pokroić na cieniutkie kawałki w kształcie frytek. Ogórek ze skórką i rzodkiewki pokroić w cieniutkie plasterki. Fetę i chleb tostowy pokrój w sześciany o boku 1,5 cm. Na patelni rozgrzać masło z 1 łyżką oliwy i wsypać kosteczki chleba. Smażyć, często mieszając, do złotego koloru. Odsączyć na papierowym ręczniku. Wymieszać porwane na kawałki liście z pokrojonymi warzywami, groszkiem, fetą i grzankami. W osobnej miseczce połączyć pozostałą oliwę z sokiem z cytryny, solą ziołową i odrobiną pieprzu białego i czarnego. Zalać sosem sałatkę i wymieszać. Podawaj porcje udekorowane czubatą łyżką jogurtu naturalnego.

poniedziałek, 14 marca 2011

Wiosenny śledzik

Połączenie śledzi z wiosenną zieleniną i rzodkiewkami wydawało się dość odważne. Ale taki śledzik jest naprawdę smaczny i jakiś taki optymistyczny :)


Śledzie w sosie wiosennym





Składniki:
opakowanie matjasów w  zalewie z oliwą
1 szkl  gęstej, kwaśnej śmietany
1 szkl drobno posiekanych lub utarych na tarce rzodkiewek
1 szkl posiekanej młodej cebulki ze szczypiorkiem
 natka pietruszki
sól, pieprz

Wykonanie:
Śmietanę połączyć z zieleniną i rzodkiewkami i przyprawić.
Filety osączone i pokrojone  na porcje ułożyć na półmisku i zalać sosem. Brzegi półmiska obsypać szczypiorkiem i przybrać natką i różyczkami  z rzodkiewek.