Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dzika róża. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dzika róża. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 29 maja 2011

Mini serniczki

Z tego przepisu korzystam co roku na Wielkanoc robiąc tradycyjną paschę w dużej salaterce. 
Tym razem zrobiłam w kilku różnych smakach.. Powiem nieskromnie : eksperyment udany i całkiem efektowny :)

Mini paschy






Składniki:
2l  dobrego mleka (nie UHT)
½ l śmietany 18%
6 jajek
25 dag miękkiego masła
¾ szkl cukru pudru
laska wanilii
dodatki:
  1. bakalie : morele, figi, daktyle, skórka pomarańczowa itp. , kakao
  2. świeża mięta lub krople miętowe, zielony barwnik, czekolada mleczna
  3. truskawki, galaretka cytrynowa
  4. konfitura z płatków róży


Wykonanie:
Mleko zagotować z laską wanilii. Jajka roztrzepać ze śmietaną i wlać do wrzącego mleka. Powoli gotować na małym ogniu nie dopuszczając do przywierania aż cały płyn się zwarzy i podzieli na ser i serwatkę. Ostudzić i usunąć wanilię.
Cedzak wyłożyć gazą i odcedzić ser – najlepiej zostawić na noc.
Pokroić i namoczyć bakalie – w osłodzonej herbacie albo nalewce.
Masło zmiksować z pudrem. Stopniowo dodawać ser i miksować na małych obrotach aż powstanie spójny krem.
Filiżanki do kawy wyłożyć kompresami z gazy 10 x 10cm i napełniać masami.
Do serniczków miętowych wkładać do środka po 1 pokrojonej kostce czekolady. Następnego dnia wyjąć na talerzyk i oblać czekoladą roztopioną w kąpieli wodnej.
Do masy 3. włożyć trochę tężejącej galaretki, całą truskawkę i obłożyć ja galaretką. Całość przykryć masą.
Wstawić do lodówki – minimum 12 godzin.



sobota, 21 maja 2011

Ciasteczka z różą oblane białą czekoladą


Ciasteczka zobaczyłam na  tym blogu   i nie mogłam się oprzeć pokusie ich zrobienia.
Są urocze i pyszne! A jeśli ktoś nie przepada za marmoladą różaną proponuję konfiturę z czarnej porzeczki. 

 Ciasteczka z różą i białą czekoladą





Składniki (na około 50 ciasteczek):
30 dag mąki,
15 dag zimnego masła,
10 dag cukru pudru,
2 żółtka,
2 łyżki śmietany,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,

10 dag białej czekolady i łyżka masła (na polewę),
marmolada z dzikiej róży.


Wykonanie:

Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, dodać masło i siekać nożem, aż z masła powstaną małe kawałeczki obtoczone mąką.
Następnie dodać resztę składników, szybko zagnieść ciasto i wstawić je owinięte folią spożywczą na ½  h do lodówki.

Ciasto rozwałkować na grubość niespełna 0,5 cm, wykrawać kieliszkiem kółka i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Nie trzeba zachowywać odstępów, ciasteczka nie rozrastają się na boki w trakcie pieczenia. Piec około 8 minut w piekarniku rozgrzanym  do 200 0C, aż delikatnie się ozłocą (raczej nie powinny być przypieczone- gorzknieją).

Gdy ostygną, na każdym ciasteczku kłaść odrobinę marmolady i oblewać polewą czekoladową (czekoladą roztopioną z masłem i odrobiną mleka w kąpieli wodnej).