Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą skórka pomarańczowa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą skórka pomarańczowa. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 14 marca 2011

Drożdżowka Froda


Pyszna drożdżówka na niedzielne śniadanie albo do popołudniowej herbatki - z mojej ostatnio ulubionej :"Kuchni polskiej. 1001 przepisów" . 
Nazwa zmieniona, bo jak tylko zrobie zaczyn pies pojawia się w kuchni i wzrokiem hipnotyzuje rosnące a potem piekące się ciasto. No i choć to niekoniecznie zdrowe dla psa i z pewnością niewychowawcze, ale brzegi ciasta są dla Froda...
Tym razem wariant z jabłkami...
 


Drożdżówka  Froda  ;)






Składniki:
3 szkl mąki tortowej
1 szkl cukru pudru (użyłam trochę mniej zwykłego)
¾ = 18 dag masła
½ szkl  mleka
5 dag drożdży
2 łyżki smażonej skórki pomarańczowej (pominęłam)
3 łyżki rodzynek
dodałam 2 pokrojone w małe plasterki jabłka, aromat migdałowy i cynamon

kruszonka:
2 kopiaste łyżki mąki krupczatki
2 kopiaste łyżki masła
3 łyżki cukru pudru (uzyłam zwykłego)

Wykonanie:
W ciepłym mleku rozprowadzić drożdże. Masło utrzeć z cukrem i dodać żółtka. Dodać mleko z drożdżami, szczyptę soli i przesianą wygrzaną mąkę. Wyrobić ciasto aż będzie jednolite. Dodać skórkę i rodzynki i wyrabiać 10 minut. Przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem. 
 Posypać kruszonką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość, wstawić na nagrzanego piekarnika i piec 60 minut w 1600 C.
Przykryłam jabłkami i odstawiłam do wyrośnięcia a kruszonka posypałam przed wstawieniem do piekarnika.

piątek, 25 lutego 2011

Ciasto z poligonu ...

Ciasto z poligonu czyli ciasto niewypał..
Miało być wysokie. nasączone słodkim syropem pomarańczowym i posypane kołderką z cukru pudru... A jest : niskie z pseudo-karmelem na wierzchu, który za żadne skarby nie chce wsiąknąć w ciasto i radośnie ciągnie się przy krojeniu i jedzeniu... Ale w smaku jest naprawdę fajne. Może więc przypadkiem stworzyłam nowe ciasto?  ; )



Ciasto  pomarańczowe






Składniki:
8 jajek
½ szkl. cukru
1 szkl mąki
15 dag kaszy manny
1 szkl. soku pomarańczowego
skórka otarta z  pomarańczy
smażona skórka pomarańczowa

Syrop:
1 szkl soku pomarańczowego
½ szkl cukru


Wykonanie:
Kaszę mannę zalać sokiem i odstawić na 15 minut. Żółtka utrzeć z cukrem. Dodać kaszę, mąkę, skórki i ubitą pianę.
Piec 30 minut w190 0 C.  Ciepłe ciasto polać ugotowanym gęstym syropem. 



Jak ciasto wchłonie syrop, posypać cukrem pudrem.