Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ser biały. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ser biały. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 22 lipca 2012

Trochę słodkie, trochę kwaśne ....


Ciasto na życzenie Męża, którego skusiły porzeczki. Przepis powstał w trakcie zakupów w hipermarkecie. Ciasto szybkie do zrobienia, pysznie słodkie z cudnie orzeźwiającymi porzeczkami o idealnej konsystencji - nie rozpływa się i nie jest ścięte jak galaretka.



Szybki sernik z porzeczkami




Składniki:

1 kg serka wiaderkowego
1 + ½ szkl cukru pudru
½ szkl wiórek
aromat waniliowy
4 łyżeczki żelatyny
¾ szkl gorącej wody
½ l śmietany 30%
2 śmietan-fixy
1 opakowanie podłużnych biszkoptów
30 dag czerwonych porzeczek

Wykonanie:
Żelatynę rozpuścić w gorącej wodzie.
Ser delikatnie zmiksować z 1 szkl cukru.  Dodać wiórki, aromat i ¾ porcji przestudzonej żelatyny.
Śmietanę ubić z ½ szkl. cukru. Delikatnie wymieszać z resztą żelatyny.
Na dnie formy 20 x 30cm ułożyć biszkopty.  Przykryć ¾ masy serowej i posypać porzeczkami. Przykryć resztą masy i bitą śmietaną. Wierzch posypać pokruszonymi biszkoptami. Wstawić na noc na lodówki.

poniedziałek, 12 grudnia 2011

Choinek Ci u nas dostatek ...


Piękny widok : na bielutkim śniegu choinki - zielone , pachnące bakaliami ... ;)
Idealne na prezent i dekorację świątecznego stołu.


CHOINKI










Składniki:
20 dag masła
20 dag herbatników
20 dag twarogu z wiaderka
1 czekolada mleczna
¼ filiżanki mocnej kawy
1 kieliszek alkoholu
10 dag wiórek kokosowych
garść bakalii : żurawina , rodzynki, posiekane orzechy
mleko w proszku – ok. 20 dag

do dekoracji:
1 tabliczka białej czekolady
1/3  szkl śmietany 30%
zielone wiórki kokosowe
posypki i dekoracje cukrowe


Wykonanie:
Pokruszone herbatniki wymieszać z miękkim masłem. Dodać kawę, alkohol, wiórki kokosowe, bakalie, czekoladę rozpuszczoną na parze. Na końcu dodać ser . Wymieszać i porcjami dodawać mleko w proszku tak, żeby powstała gęsta masa. Wstawić na noc do lodówki.
Z zimnej masy formować stożki i odstawiać do stężenia do lodówki.

Na parze stopić czekoladę . Dodać śmietankę i zielony barwnik i dokładnie wymieszać. Polewę ostudzić. W chłodnej polewie szybko zanurzać  choinki, odsączać nadmiar i obtaczać w wiórkach.  Od razu dekorować posypkami – wtedy przykleją się do masy wiórkowej.
Wstawić na noc do lodówki.

wtorek, 14 czerwca 2011

Ciasto z truskawkami


Słoneczna pogoda i upały i sezon truskawkowy w pełni, więc najwyższa pora na ciasto z truskawkami na zimno..  
Truskawki, bita śmietana i serek - mniam!
A z białek , które zostały proponuję pyszna piankę - ale to następnym razem :)




Ciasto z truskawkami






Składniki:
ciasto:
2 szkl mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2/3 margaryny
3 łyżki cukru
3 żółtka

masa:
½ l śmietany 30%
½ kg sera z wiaderka
2 galaretki cytrynowe
małe truskawki

posypka:
10 dag wiórek kokosowych
1 łyżka masła
2 łyżki cukru


Wykonanie:
Szybko zagnieść ciasto i wyłożyć na blachę. Jeśli ciasto jest zbyt suche i nie chce się sklejać można dodać łyżkę śmietany. Piec na złoto ok. 30 minut w 180 0C . Ostudzić i delikatnie ściąć wierzch.
Galaretki rozpuścić w 2 szklankach wody. Ostudzić i wymieszać  z serem. Na końcu dodać ubitą na sztywno  śmietanę.
Na cieście rozsmarować cienką warstwę masy – wstawić na ½ godziny do lodówki do stężenia. Na masie pionowo ustawić truskawki i delikatnie wylać resztę masy. Wstawić do lodówki.
Wiórki zezłocić na patelni. Pod koniec dodać margarynę, cukier i pokruszony wierzch ścięty z ciasta. Gotową posypkę przełożyć na talerz i ostudzić.  Ostudzoną posypać ciasto i odstawić całość do lodówki – najlepiej na noc.

sobota, 28 maja 2011

Wachlarze z makiem a’la Włoszczowa



Włoszczowa znana jest przede wszystkim z pięknego dworca na którym nie zatrzymują się prawie żadne pociągi..
A niesłusznie - bo produkty mleczarskie mają naprawdę niezłe -m.in. super ser wiaderkowy "rajski'.
A ja dziś w swojej lodówce znalazłam serek o smaku pieczonego jabłka - całkiem smaczny , ale lejący od rana deszcz sprawił, że pokusa stworzenia deseru była nie do odparcia :) .
I tak powstały ekspresowe :  

Wachlarze z makiem a’la Włoszczowa




Składniki:
1 jajko
ok. 1 szkl mąki
½ szkl mleka
½ szkl wody gazowanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka maku
1 łyżka cukru
1 łyżka oleju

2 serki o smaku pieczonego jabłka „Gucio” z Włoszczowej
2 łyżki rodzynek
1 jabłko
cynamon

Wykonanie:
Do każdego opakowania serka wrzucić po łyżce rodzynek , ¼ pokrojonego w kostkę jabłka i cynamon do smaku.
Zrobić ciasto naleśnikowe i usmażyć 6 średnich naleśników.
Jeszcze ciepłe naleśniki przekładać serkiem, składać w wachlarzyki – ozdobić kleksem bitej śmietany i wachlarzem pokrojonej w plasterki ćwiartki jabłka.

wtorek, 24 maja 2011

Zebra w łaty


Miała powstać pastelowa zebra taka jak u Joanny  , ale za długo czekałam i galaretka mocniej stężała. A poza tym chciałam,żeby było więcej masy i podwoiłam ilość galaretek. I w ten sposób powstała intensywna w kolorach "zebra w łaty" ;)

Podaję przepis z moimi zmianami.

Kolorowa zebra jogurtowa




Składniki:
ciasto:
4 jajka
3/4  szkl mąki 
3/4 szkl cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia

masa:
Po 2 galaretki w 3 różniących się kolorach
3/4 kg  serka z wiaderka
20 dag śmietany 36%


Wykonanie:

Żółtka utrzeć z cukrem na białą puszystą masę - ok. 10-15 minut. Na przemian dodawać po łyżce mąkę z proszkiem i ubite na sztywno białka delikatnie mieszając. Ciasto przełożyć do tortownicy o średnicy 26cm.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 min. w temperaturze 160 -170 °C. Pozostawić do ostygnięcia.

Każdą galaretkę rozpuścić osobno w 2 szkl wrzącej wody. Ostudzić. (Galaretka ma być zimna, ale jeszcze nietężejąca). 

Jogurt podzielić na 3 części i dodać do ostudzonych galaretek. Dokładnie wymieszać.
Śmietanę ubić na sztywno. Podzielić na 3 części i delikatnie wymieszać z galaretkami.

Na środek ciasta w tortownicy nakładać po 3 łyżki z każdego koloru. Masa jogurtowa będzie się rozpływać, tworząc ładne kręgi.(Tortownica musi być szczelna. Masę należy nalewać płynną i robić to w miarę szybko, aby galaretki nie tężały).

Uwaga: Można również poczekać, aż galaretki zaczną tężej i robić dowolne, kolorowe kleksy łyżką.


środa, 27 kwietnia 2011

Stado baranów ;)



Pomysł tych truflowych owieczek tak mnie zachwycił,że nie mogłam się im oprzeć. I muszę przyznać,że zrobiły furorę na wielkanocnym stole - miały nawet swoje 5 minut dla fotoreporterów ;) 
Jako,że nie mogłam się zdecydować z którego przepisu zrobić trufelki - wykorzystałam większość mi znanych - powstało urocze stado odporne na temperaturę - wytrwały całe święta nie rozpływając się.

 
Stado baranów







Składniki:
20 dag herbatników
20 dag mielonego niekwaśnego twarogu
¾ szkl masła – nie margaryny
½ szkl wiórek
¾  szkl mleka w proszku
½ szkl mielonych płatków owsianych lub jęczmiennych
¼  szkl mocnego słodkiego naparu kawy
aromat migdałowy
kieliszek mocnego alkoholu

do dekoracji:
biała czekolada,
3 łyżki śmietany kremówki,
wiórki kokosowe,
obrane migdały
paluszki sezamowe albo makowe

Wykonanie:
Herbatniki pokruszyć – najlepiej zawinąć w ściereczką i uderzać w stół. Wszystkie składniki wymieszać. Ma powstać gęsta masa. Odstawić na noc do lodówki. Jeśli masa jest zbyt rzadka należy dodać więcej herbatników albo płatków.
Następnego dnia formować kulki, wtykać w nie połamane paluszki jako nogi i migdała jako pyszczek. Zanurzać „grzbiet” w roztopionej na parze czekoladzie ze śmietaną i obtaczać w wiórkach. Odstawić do stężenia.
Spokojnie mogą „paść się” w temp. pokojowej przez cały dzień.