Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą płatki róży. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą płatki róży. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 23 stycznia 2011

Rogaliki drożdżowe z nadzieniem różanym

Lubię róże. Latem lubię zbierać płatki i ucierać je z cukrem. Zapach jest obłędny!
I dokładnie tak samo pachną zimą, kiedy otwieram słoiczek  pachnący różami
i letnim  słońcem ...
Zapraszam na wesoło nakrapiane makiem rogaliki z różą .
 

Rogaliki drożdżowe





Składniki:
½ kg mąki
8 dag drożdży
½ szkl. mleka
1 łyżka cukru
cukier waniliowy
2,5 dag margaryny
4 żółtka
szczypta soli
łyżka maku

konfitura z płatków róży

lukier:
25 dag cukru pudru
¼ szkl. gorącej wody
sok z cytryny
1 łyżeczka masła

Wykonanie:
Drożdże rozmieszać z mlekiem, wyrobić ciasto  na 30 minut wstawić do lodówki. Podzielić na 4 części. Każdą rozwałkować i wycinać po 8 trójkątów. Na szerszy brzeg nakładać konfiturę i zawijać rogaliki Ja dodałam płatki róży ucierane z cukrem wymieszane z dżemem truskawkowym. . Piec 20 minut w 1800 C. Po ostudzeniu polać kilkoma warstwami lukru. Ja tym razem posypałam cukrem pudrem. 
Najlepsze są jeszcze ciepłe.

wtorek, 11 stycznia 2011

Piernik nowoczesny : )

 W okresie listopadowo-styczniowym królem jest piernik staropolski - przepyszny zresztą. Dziś propozycja na piernik lekki, pachnący i znacznie szybszy.
 

Piernik  różano-różowy



Składniki:
Ciasto:
2 jajka
1 szkl. cukru
½ szkl. mleka
½ szkl. oleju
1 łyżeczka przyprawy do piernika albo do grzanego wina
2 łyżeczki kakao
1 łyżeczka cynamonu
2 szkl. mąki
1 łyżeczka sody
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa: 
1 duży budyń malinowy
1,5 szkl. mleka
¾ kostki masła
Galaretka:
1 galaretka truskawkowa
½ słoika dżemu
płatki róży w cukrze

Wykonanie:
Jajka ubić mikserem z cukrem „do białości”. Dodać resztę składników. Ciasto musi być rzadkie. Wlać je do keksówki posmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą.  
Piec ok. 60 minut w 1700C.
Ugotować budyń i połączyć z utartym masłem.
Galaretkę rozpuścić w  1 szkl. wody. Do tężejącej dodać dżem i płatki róży do smaku.
Zimne ciasto przełożyć masą i galaretką. Wierzch oblać polewą albo gorzką czekoladą.