Nie kopiuj !

Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa.
Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej zgody!

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ziemniaki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ziemniaki. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 29 września 2011

Dyniami jesień się zaczyna ...


Tak, tak ...  Dyniami jesień się zaczyna ... ;)   
Przynajmniej dla mnie

I dziś propozycja dla fanatyków takich jak ja - placuszki ziemniaczano-dyniowe z surówką z dyni. A w zanadrzu mam jeszcze zupę i deser. Ale to byłaby ekstrema nawet dla fanatyków.

Chociaż, prawdę mówiąc, najbardziej smakuje mi dynia na surowo - pokrojona w paski i chrupana jako przekąska           




      PLACUSZKI  Z  DYNI




Składniki:
dynia
kawałek cukinii
marchew
kilka ziemniaków
cebula
czosnek
2 jajka
mąka
pieprz, sól, tymianek, curry

Wykonanie:
Obrać dynie, marchew, ziemniaki i cebulę. Wszystkie warzywa zetrzeć na grubych oczkach. Dodać przyprawy i jajka. Dodać mąkę tak ,żeby powstało dość gęste ciasto. Smażyć na oleju.
Fanatykom dyni podawać z surówką z dyni ;)





SURÓWKA  Z DYNI





Składniki :
dynia
marchew
kwaśne jabłko
sok z cytryny
olej
natka pietruszki
sól
przyprawy : papryka w proszku albo tandori masala
pestki dyni

Wykonanie:
Obrać dynię, jabłko i marchew. Zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Od razu skropić sokiem z cytryny. Posypać natką. Dodać olej i przyprawy. 
Solić dopiero przed podaniem! Wstawić do lodówki.                                            
Posolić i posypać uprażonymi pestkami



poniedziałek, 4 lipca 2011

Roladki z ziemniaków

Przepis znaleziony w jednym z ostatnich zeszytów typu "Przyślij przepis" . Roladki są pyszne zarówno na gorąco jak i na zimno.


Roladki  z  ziemniaków




Składniki: (na ok.30 sztuk)

2 suche wafle tortowe
1 kg ziemniaków
½  margaryny
¼ szkl mleka
25 dag pieczarek albo garść suszonych grzybów
1 cebula
koperek
sól, pieprz, majeranek, płatki suszonej papryki
2 jajka
 bułka tarta

Wykonanie:
Pieczarki i cebulę pokroić w kostkę. Jeśli używamy grzybów suszonych, to  wcześniej je moczyć 15 minut i ugotować, a następnie dobrze odsączyć. Cebulę usmażyć na oleju, dodać grzyby i dusić ok. 20 minut do odparowania.
Ugotowane ziemniaki utłuc z dodatkiem margaryny. Dodać mleko ( tyle, żeby masa łatwo dała się smarować, ale nie była zbyt rzadka) , koperek i przyprawy.
Gorącą masę rozłożyć na waflach na grubość 1 cm.  Na jednym brzegu ułożyć pasek z farszu. Odczekać kilka minut aż wafle zmiękną i zwinąć je jak roladę. Odstawić do przestygnięcia – najlepiej na kilka godzin do lodówki. Pokroić w plastry grubości 1-1,5 cm. Panierować w jajku i bułce tartej. Smażyć na oleju na złoto.
Podawć do barszczu czerwonego albo z surówką.

poniedziałek, 17 stycznia 2011

Kremowa zupa ziemniaczano-porowa


Odkurzyłam dziś książeczkę z przepisami "Potrawy z ziemniaków"  wyd. Wega Delbana z 2004r. - prezent od TŻ. To niesamowite ile potraw można zrobić z ziemniaków , nie wyłączając deserów - ale o tym innym razem. 
Na dzisiejszą pluchę bardziej jesienno-depresyjną niż zimową zupka była super - pachnąca, kremowa, rozgrzewająca..  A te smażone pory wcale się nie zwęgliły - 
w rzeczywistości są brązowe i chrupiące. Polecam!


Zupa  krem  z  porem




Składniki:
4 ziemniaki
2 duże pory
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
1 l bulionu warzywnego                                                                                              
220 ml kremówki
10 dag wędzonego boczku
Sól, pieprz, ulubione przyprawy

do dekoracji:  natka pietruszki, ½ pora, olej do smażenia, świeża papryczka  chili


Wykonanie:
Na maśle podsmażyć pokrojone w kostkę ziemniaki, paseczki pora i posiekany czosnek. 
Wlać bulion i gotować, aż ziemniaki zmiękną. Dolać śmietanę. Przyprawić solą, pieprzem , czubrycą zieloną. Całość zmiksować.
Do zupy dodać posiekaną natkę, papryczki , malutkie dobrze wysmażone skwarki. Przed podaniem posypać smażonym porem.

Smażony por:  W małym garnku rozgrzać olej tak, aby wrzucona do niego kostka chleba zrumieniła się w ciągu 30 sekund.  W takiej temperaturze porcjami smażyć pokrojonego w cienkie paski pora przez 1 minutę – wtedy będzie złoty i kruchy.


poniedziałek, 10 stycznia 2011

Pierogi z czerwoną soczewicą

Lubię lepić pierogi. To mnie odpręża. A te są smaczne i łatwe - bo ciasto drożdżowe jest chętne do współpracy do samego końca.


Pierogi  z  soczewicą


Składniki :
ciasto:
2 szkl. mąki
2 dag drożdży
1 szkl. ciepłej przegotowanej wody
sól, cukier

farsz:
1 szkl. czerwonej soczewicy
2 cebule
2-3 ziemniaki ugotowane w mundurkach
2 łyżki oleju
jajko na twardo
surowe jajko
sól, pieprz i majeranek

Wykonanie:
Soczewicę ugotować do miękkości, odcedzić i rozgnieść tłuczkiem. Dodać rozgniecione ziemniaki, posiekane jajko, zeszkloną cebulę i resztę składników. 
Wymieszać i wstawić do lodówki.
Wyrobić elastyczne ciasto. Gotować kilka minut.                                         
Dobrze się przechowują mrożone, a najlepiej smakują odsmażane na maśle.

Czasem dodaję do farszu ugotowanego małego buraka - wtedy są różowiutkie.
Albo  połowę mąki zastępuję razową mąką pszenną - wtedy są fajne "śmieci" 
w cieście.